DBAJ O SWOJĄ BIŻUTERIĘ

UNIWERSALNE ZASADY DBANIA O BIŻUTERIĘ

Każda biżuteria niezależnie od tego czy jest ze złota, skóry , czy jest szyta wymaga uwagi i troski. Jeśli będziemy o nią dbać odwdzięczy się nam swoim pięknem przez długi czas.

Pamiętaj, biżuteria wykonana w mojej pracowni jest szyta.

Używam specjalnych nici do beadingu: silnych, nylonowych, czy z domieszką nylonu, natomiast nici bawełniane są woskowane specjalnym woskiem.

W moich pracach znajdziesz elementy ceramiczne, szklane paciorki, czy kryształki (także Swarovskiego), kamienie naturalne. Metale miedziane oraz stal chirurgiczną

 

Oto kilka prostych zasad właściwego użytkowania każdej biżuterii

1. Biżuterię należy zdejmować do prac domowych, aby nie narazić jej na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, stłuczenia, obicia) lub chemiczne, które mogą powstać na skutek kontaktu z niektórymi środkami chemicznymi.
Polecam także zdejmować biżuterię przed snem oraz uprawianiem sportu. Proszę pamiętać o zdejmowaniu biżuterii przed kąpielą lub pójściem na basen, ponieważ podczas kontaktu z wodą szczególnie morską lub chlorowaną może dojść do powstania przebarwień lub utraty połysku.
2. Należy unikać kontaktu biżuterii z perfumami, dezodorantami, lakierem do włosów i innymi kosmetykami, które pod wpływem reakcji chemicznej mogą uszkodzić powłokę.
3. Biżuterię należy przechowywać w oddzielnych, zamykanych woreczkach lub specjalnych szkatułkach czy kuferkach. Dzięki temu biżuteria nie będzie narażona na uszkodzenia lub utlenianie, pod wpływem którego biżuteria srebrna ciemnieje, a i inne metale mogą ciemnieć .
4. Co jakiś czas biżuterię należy odświeżyć, wyczyścić,  np wilgotną szmatką

KAMIENIE SZLACHETNE

Pamiętaj , kamienie, tak jak metale mogą różnie reagować na wilgoć, czy długie przebywanie na ostrym słońcu. Należy je przechowywać w specjalnie przeznaczonych do tego woreczkach pudełeczkach, czy szkatułkach . Aby chronić piękno swoich klejnotów i biżuterii zwróć uwagę, żeby trzymać ją oddzielnie. Kamienie twardsze mogą porysować inne metale i miękkie kamienie. Unikaj mieszania biżuterii w jednej torbie. Możesz je zabezpieczyć owijając osobno jakąś tkaniną.

Kamienie szlachetne potrafią być “wybredne”, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad ich pielęgnacji. Kwarce, opale, rubiny, ametysty oraz agaty nie lubią kontaktu ze słońcem, dlatego ważne jest, aby znaleźć dla nich zacienione miejsce w domu. Bursztyny i perły nie tolerują kontaktu z lakierem do włosów, oraz nie lubią perfum. O specjalne traktowanie prosi się też turkus, który jest jednym z najpopularniejszych kamieni szlachetnych. Ten symbolizujący urodę kamień powinnaś przechowywać w możliwie jak najbardziej zacienionym miejscu.

Jednak aby Wam uzmysłowić , że dbanie o biżuterię to nie jest prosta sprawa , polecam zapoznać się chociażby z zasadą dbania o opale.

Opale to kamienie składające się z krzemionki i wody. Od momentu, kiedy kamień został wydobyty, rozpoczyna się powolny proces wysychania. Sprawą kluczową przy dbaniu o ten kamień jest zapobieganie przed nadmiernym wysuszeniem. Niektóre opale tracą tak dużo wody, że zaczynają pojawiać się cieniutkie, podobne do pajęczynek pęknięcia. Noszenie opala jest najlepszą drogą do dbania o niego – absorbuje on wilgoć z ciała i powietrza i uzupełnia swój poziom wody. Posiadacze opali, którzy nie noszą ich regularnie powinni od czasu do czasu wkładać je na noc do słoika z wodą.

Woda destylowana jest polecana, kiedy chce się mieć gwarancję, że minerały zawarte w miejscowej wodzie nie przedostaną się do opala. Nie należy natłuszczać opala – olej ogranicza przepływ światła, niezbędnego składnika, dla zobaczenia gry kolorów. Z biegiem czasu olej sprawia, że kolory opala bledną. Nie powinien on być przechowywany w zamkniętym pudełku – należy dbać, aby miał dostarczony odpowiedni poziom wilgoci.

Warto szukać informacji o kamieniach, które nosimy, aby dbać o nie w prawidłowy sposób .

cdn